PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTI0OSINCmRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWZvcm1hdD0iZnVsbHNjcmVlbiIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tc2l0ZV9pZD0iU1RCX0Z1bGxzY3JlZW4iIGRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWNvbnRlbnRfaWQ9InNvcy5zdGIudWEiIHNyYz0iLy9wbGF5ZXIudmVydGFtZWRpYS5jb20vb3V0c3RyZWFtLXVuaXQvMi4wMS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC5taW4uanMiPjwvc2NyaXB0Pg==

Найдієвіші рішення конфліктів у родині

03.02.2016

Без сварок і конфліктів немислимо уявити собі жодну сім’ю. Хтось лається рідше, хтось частіше, але набагато важливіша не кількість напружених ситуацій, а якість їх вирішення. Як поводитися в конфлікті, щоб не нашкодити стосункам і не принижувати один одного, розповідає провідний психолог проекту «Врятуйте нашу сім’ю» Ірина Кириченко.

Сумісність партнерів у шлюбі досягається не завжди і зазвичай не відразу. Будь-який, навіть найнезначніший аспект внутрішньої несумісності неминуче проявиться у вигляді поведінкових конфліктів. Конфлікт є частиною соціальної системи, і він не завжди і не скрізь призводить до руйнування.

Сприйняття конфліктних ситуацій у подружньому житті, насамперед, залежить від особистих якостей кожного з подружжя. Труднощі контролю власної поведінки виникають і в ситуаціях постійної перевтоми. Так, у заміжніх жінок, що працюють, у домашньому середовищі виникають неадекватні реакції, коли вони гостро реагують на звичайні пустощі або проступки дітей, заняття чоловіка і т. д.

JwtJ34Tw4sQ

Вибір стратегії виходу з конфлікту залежить від різних факторів. Зазвичай вони вказують на особисті особливості людини, рівень завданого йому збитку та наявність ресурсів, можливі наслідки, серйозність розв’язуваної проблеми, тривалість конфлікту.

Дуже часто ми починаємо використовувати у своїй родині модель стосунків батьків незалежно від того, подобається вона нам чи ні. Конфлікти в молодих сім’ях пов’язані з відмінностями тих правил, які кожен з подружжя виніс зі своєї батьківської сім’ї. У деяких сім’ях конфлікти прийнято вирішувати негайно і емоційно, тоді як в інших – раціонально і холоднокровно, попередньо розійшовшись і заспокоївшись. В результаті люди засвоюють різні способи вирішення конфліктів у батьківських сім’ях і в своїй родині поводяться також, при цьому кожен вважає, що дозволяє конфлікт правильно, а інша сторона немає.

Читайте також: Дитина як порятунок сім’ї: правда і міфи

Виділимо п’ять основних стратегій, які використовують люди при виході з конфлікту. Це: суперництво, компроміс, співробітництво, догляд, пристосування.

Суперництво полягає в нав’язуванні партнеру вигідного для себе рішення. «Все буде так, як хочу я, і ніяк інакше …» Суперництво доцільне в екстремальних ситуаціях, у разі нестачі часу для прийняття рішень і високій ймовірності небезпечних наслідків для життя.

Компроміс – це коли один з партнерів бажає завершити конфлікт частковими поступками. Готовий визнати, що претензії другої половинки або їх частину мають під собою грунт, аргументовані, і готовий пробачити. Компроміс ефективний у випадках, коли партнер розуміє, що якщо не піде на поступки, то може втратити набагато більше, а, може, навіть і самі стосунки, і тимчасові рішення задовольняють обох.

Пристосування або поступка – це вимушена міра або добровільна відмова від боротьби і здача своїх позицій. Прийняти таку стратегію людини можуть змусити різні мотиви: усвідомлення своєї неправоти, необхідність збереження добрих стосунків з чоловіком, сильна залежність від нього; несерйозність проблеми. Крім того, до такого виходу з конфлікту призводить загроза ще більш серйозних негативних наслідків, відсутність шансів на інший результат, тому що чоловік сильніший, тиск третьої сторони.

Відхід від вирішення проблеми або уникнення є спробою вийти з конфлікту при мінімальних втратах. Догляд може бути цілком конструктивною реакцією на тривалий конфлікт, коли один з партнерів пробував активні стратегії виходу з конфліктів, але успіхом вони не увінчалися.

Читайте також: Мирослав Домалевський: В одній парі проекту було 30 зрад на двох

Співпраця вважається найбільш ефективною стратегією поведінки в конфлікті. Так як вона передбачає прагнення людей до конструктивного обговорення проблеми, розгляд партнера не як противника, а як союзника в пошуку рішення.

Конфлікт – це стимул до змін. Безперечно, є ризик руйнування стосунків, небезпека неподолання кризи, але є також і сприятлива можливість виходу на новий рівень стосунків. Для того, щоб негативні наслідки конфлікту були мінімальними, слід уникати деструктивних тактик (ігнорування, приниження особистості партнера, егоцентризм, звинувачення, знецінення). Ні в якому разі НЕ переходьте на особистості, не принижуйте один одного, а тим більше не говоріть образливих слів про родичів чоловіка або дружини. І ні за яких обставин не сваріться в присутності дітей. Дитяча психіка дуже нестійка і вразлива, тому позбавте їх зайвого стресу.

Навпаки, використовуйте в міжособистісних стосунках так зване активне слухання – систему дій, що сприяють зосередженню уваги слухача на партнері. Запропонуйте свої аргументи, підкреслюючи повагу до позиції партнера і його значущість для вас. Хваліть партнера, говоріть йому компліменти, підтримуючи його самооцінку. Якщо ви часто відчуваєте злість і роздратування, коли з вами не згодні, то шукайте способи розслабитися, зняти стрес, а не виливайте негативні емоційні «відходи» на ваших близьких. Наприклад, можна знайти будь-які три легкодоступні і які не шкодять здоров’ю заняття, що приносять задоволення і розслаблення, такі, як йога, спорт, гімнастика, перегляд телепередач, спілкування, прийняття ванни, медитація і так далі.

Щасливі сім’ї відрізняються не відсутністю або низькою частотою конфліктів, а вмінням правильно поводитися в конфліктних ситуаціях і знаходити безболісний вихід при мінімальних наслідках.